Ca în fiecare an școlar, echipele reprezentative s-au aliniat și în acest an la startul competițiilor sportive din cadrul Olimpiadei Naționale a Sportului Școlar, sub coordonarea profesorilor de educație fizică, Petrescu Irina și Dumitrescu Elena. Rezultatele nu au întârziat să apară, prestația elevilor noștri fiind încununată pe parcursul anului de o serie de rezultate merituorii, pe diverse ramuri sportive: tenis de masă, baschet, volei, sport aerobic, cros și șah.

La tenis de masă, la faza pe sector, Petrache Theodora din clasa a 9-a I a obținul locul I, iar  Șerban Diana din clasa a 10-a C s-a clasat pe locul al II-lea.

Echipa reprezentativa volei fete s-a clasat pe locul al III-lea la faza pe sector, echipa fiind formată din: Tomoșoschi Diana 12G, Paraschiv Silvia 11C, Buică Alexia 9H, Simion Ingrid 9H, Soare Ana-Maria 9B, Rădulescu Denisa 10D, Preda Clara 10G, Marin Denise 9D, Trandafir Patricia 10D.

Echipa reprezentativă baschet fete s-a clasat pe locul al II-lea la faza pe sector, componența echipei fiind următoarea: Spătaru Irina 11E, Badea Cătălina 11D, Dună Stephanie 9B, Nemuc Andrea 9C, Stănescu Ioana 11B, Chitev Miruna 10G, Cătana-Negreanu Ana 9C, Constantin Maria 10C, Creangă Andreea 10E.

Echipa reprezentativa volei băieți a obținut mențiune la faza pe sector, echipa fiind alcătuită din: Ciobanu Sebastian 11D, Ciucă Paul 11G, Manole Alexandru 12C, Dumitru Valentin 12C, Bălășoiu Vlad 10B, Buliga Antonio 10A, Popa Luca 11B, Cătana-Negreanu Andrei 10B, Bejgu Rareș 10B, Stanciu Eduard 12D.

Echipa reprezentativă baschet băieți s-a clasat pe locul al III-lea la faza pe sector, echipa fiind formată din: Coman Lucian 11C, Nelepcu Andrei 10B, Stan Andrei 10E, Ivanov Vlad 10E, Sotir Antonio 10E, Toda Tudor 9A, Teodorescu Costin 9A, Paraschiv Vlad 10D, Dumitru Vlad 9E, Grancea Radu 9E.

La cros, faza pe municipiu, eleva Șovar Alexia din clasa a 10-a F a obținut locul al III-lea,  reușind să ocupe și locul al II-lea la Marathonul Raiffeisen București.

Echipa de șah fete a ocupat primele trei locuri la faza pe sector, după cum urmează: Marica Ruxandra 11C – locul I, Negoiță Bianca 9A – locul al II-lea, Coșca Georgiana 10D – locul al III-lea.

O surpriză a venit din partea fetelor participante la Festivalul de Sport Aerobic, fetele situându-se pe locul I la faza pe sector, la sectiunea trio fete: Diculescu Andreea 10C, Grigorescu Alexia 9D si Bulumac Andreea 9G. Traseul lor nu s-a oprit aici, munca fiindu-le încununată cu un binemeritat loc I și la etapa municipală.

Ultimul concurs din acest an școlar, “Cine știe olimpism câștigă”, organizat de Academia Olimpică Romană, ne-a adus locul I la faza pe sector, echipa noastră fiind formată din: Constantin Raluca, Danciu Anca-Maria și Mihai Arina, din clasa a 10-a G.

Toți, și fiecare în parte, au dovedit și de această dată, că munca, hotărârea, ambiția și seriozitatea  sunt calitățile care îi urcă pe podium. Felicit câștigătorii, felicit toți participanții și îi îndemn să continue atât activitatea competițională, cât și activitatea sportivă în general!